1980-82 Corvette Tire-Goodyear Eagle GT Radial, P255-60R-15, Raised Outlined White Letters
NEWARRIVING SOONEstimated Ship Date 05/19/2026 (If Ordered Today)
Model: 4870540
No Discount / Limited Discount
OVERSIZE 2
STORE PICKUP
[More Info]
  • Raised White Outline Letter Tire Provides A Classic Look
  • Correct Styling
  • Designed For 15" Wheels
  • All Season Radial Tire
  • Provides Excellent Ride Quality
  • Goodyear  P3BHF
Classic looks combined with modern tire performance make this B.F. Goodrich Radial tire perfect for your ‘Vette. The raised white outline letter sidewall styling vividly recalls C3 history. It has a 27.86" overall diameter with a 10.5" section width as measured on a 7.5-inch wide wheel. The advanced tire technology features of this Mud & Snow, S-speed rated tire include exceptional all-season traction and performance with low noise levels. You'll cruise on down the road in your classic Corvette with pride and confidence when you install a set of these tires.