Racepak 3/16" STINGER THERMOCOUPLE MMC 800-TC-S3-27MMC
Model: 4015562
Supplier has not provided any fitment data for this product.
STANDARD
DELIVERY
STORE PICKUP
[More Info]
Exhaust Gas Temperature is a critical indicator of the performance of a typical racing engine. Racepak's 3'16" Stinger series of thermocouples are designed for motorcycle applications. Available in 18" and 27" lengths. The MMC series feature a two-prong "K-type" connector, allowing the probes to easily conn
Specifications:
Application Drag Racing, Pulling, Land Speed
Emission Code 5
Part Type Pyrometer Sensor
Product Type Sensors
Proposition 65 www.P65Warnings.ca.gov
Size 27"