Phoenix Radial Slick Tire 9.00/30.0-R15 F9 Compound PH50R
NEWOut of stock with COKER TIRE as of 02/07/2026
Model: 4996392
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 2
STORE PICKUP
[More Info]
Painted White Letter
Get Hooked on Phoenix!
Please Note
About Phoenix
Specifications:
Brand Phoenix
Circumference 92.5"
DOT Certified DOT Certified
Drag Slicks Sizes 9.00/30.0-R15
Drag Tire Type Street | DOT
GTIN 00842199101225
Overall Diameter 29.5
Rim Diameter 15 in
Rim Width (in) 10
Section Width 12.5
Sidewall Style Painted-White-Letters
SKU PH50R
Tire Construction Radial
Tire Series Drag Radial
Tire Size 30X9R15
Traction Compound Medium Compound
Width Radial 9.00 in