Michelin TRX-B Tire 220/55VR390 631947
Model: 4997224
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 1
STORE PICKUP
[More Info]
W Speed Rating
220/55VR390 Fitment Chart
1980-1984 BMW 633CSi Base Optional 1 220/55VR390
1980-1983 BMW 733i Base Optional 1 220/55VR390
1985-1989 BMW 635CSi Base Optional 1 220/55VR390
1985-1987 BMW 735i Base Optional 1 220/55VR390
1987 BMW L6 Base Optional 1 220/55VR390
1986-1987 BMW L7 Base Optional 1 220/55VR390
1986 Ferrari Mondial 3.2 Base/Cabriolet Front Standard Front 220/55VR390
1980-1986 Ford Thunderbird Base Optional 2 220/55R390
1981-1982 Ford Thunderbird Heritage Optional 3 220/55R390
1981-1982 Ford Thunderbird Town Landau Optional 3 220/55R390
1983 Ford Mustang Turbo GT Standard 220/55R390
1983-1984 Ford Mustang L Optional 3 220/55R390
1984 Ford Mustang LX Optional 3 220/55R390
1981-1986 Mercury Cougar Optional 220/55R390
1983 Mercury Capri Black Magic Standard 220/55R390
1983 Mercury Capri Crimson Cat Standard 220/55R390
1984 Mercury Capri RS Turbo Standard 220/55R390
1985 Mercury Capri GS Optional 2 220/55VR390
1985 Mercury Marquis Sedan Optional 2 220/55R390
Michelin Brand Collector Vehicle Tires
Please Note
About Michelin
Specifications:
Brand Michelin
Construction Ply POLY/STEEL
Load Index 88
Overall Diameter 25.1
Radial Aspect Ratio 55
Rim Diameter 390 mm
Rim Width (in) 135 mm, 150 mm, 180 mm
Section Width 8.5
Service Description 88W
Sidewall Style Blackwall
Sizing Note 220/55VR390 88W TL
SKU 631947
Spec DOT Approved? Yes
Speed Rating W
Tire Construction Radial
Tire Series TRX-B
Tire Size 220/55R390
Tube Type or Tubeless Tubeless
Width Radial 220 mm