Michelin TRX-B Tire 190/65HR390 555691
Model: 4996263
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 1
STORE PICKUP
[More Info]
H Speed Rating
190/65HR390 Fitment Chart
1980-1982 Mercury Capri RS/Turbo Standard 190/65R390
1981-1983 Ford Fairmont S Optional 2 190/65R390
1981 Ford Fairmont Futura V8 Optional 1 190/65R390
1981-1982 Ford Granada L Optional 190/65R390
1981-1982 Ford Granada GL Optional 190/65R390
1981-1982 Ford Granada GLX/V8 Optional 190/65R390
1981 Ford Mustang Cobra Standard 190/65R390
1981-1982 Mercury Cougar Optional 1 190/65R390
1982-1983 Mercury Zephyr GS Optional 2 190/65R390
1982-1983 Mercury Zephyr Z7 Optional 2 190/65R390
1982-1983 Mercury Zephyr Sedan Optional 2 190/65R390
1982-1984 Peugeot 604 Sedan Turbo (Diesel) w/alloy wheels Standard 190/65HR390
1983-1985 Peugeot 505 STI Sedan Standard 190/65HR390
1985 Peugeot 505 Turbo Standard 190/65HR390
Michelin Brand Collector Vehicle Tires
Please Note
About Michelin
Specifications:
Brand Michelin
Construction Ply POLY/STEEL
Load Index 89
Overall Diameter 25.1
Radial Aspect Ratio 65
Rim Diameter 390 mm
Rim Width (in) 120 mm, 135 mm, 165 mm
Section Width 7.5
Service Description 89H
Sidewall Style Blackwall
Sizing Note 190/65HR390 89H TL
SKU 555691
Spec DOT Approved? Yes
Speed Rating H
Tire Construction Radial
Tire Series TRX-B
Tire Size 190/65R390
Tube Type or Tubeless Tubeless
Width Radial 190 mm