Michelin TRX Tire 190/55VR340 512856
Model: 4997225
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 1
STORE PICKUP
[More Info]
V Speed Rating
Michelin Brand Collector Vehicle Tires
Please Note
About Michelin
Specifications:
Brand Michelin
Load Index 81
Overall Diameter 21.9
Radial Aspect Ratio 55
Rim Diameter 340 mm
Rim Width (in) 120 mm, 135 mm, 165 mm
Section Width 7.8
Service Description 81V
Sidewall Style Blackwall
Sizing Note 190/55VR340 81V TL
SKU 512856
Spec DOT Approved? Yes
Speed Rating V
Tire Construction Radial
Tire Series TRX
Tire Size 190/55R340
Tube Type or Tubeless Tubeless
Width Radial 190 mm