Michelin MXW Tire 255/45VR15 63070
Model: 5057676
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 1
STORE PICKUP
[More Info]
Blackwall Tire
W Speed Rating
Michelin MXW
The high performance 15" tire for Alpine GTA V6 Turbo. Available from the Michelin Collection in size 255/45 VR 15 TL 93 W for the rear equipment of the Alpine A310 V6, V6 GTA and V6 Turbo GTA in its original profile. Developed in 1983 to meet the requirements of the Alpine A310, V6 GTA, V6 and V6 Turbo GTA. The tire's tread pattern provides the steering precision needed to optimize sporty driving.
Michelin Brand Classic Tires
255/45VR15 93W TL MXW Blackwall Radial Tire
Please Note
About Michelin
Specifications:
Brand Michelin
DOT Approved Yes
Load Index 93
Product Size 255/45VR15 93W TL
Radial Aspect Ratio 45
Rim Diameter 15 in
Service Description 93W
Sidewall Style Blackwall
SKU 63070
Speed Rating W
Tire Construction Radial
Tire Series MXW
Tube Type or Tubeless Tubeless
Weight 31.000000
Width Radial 255 mm