M&H Racemaster M&H Radial Front Runner Tire 26/8.50R15 ROD27
Model: 4996211
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 1
STORE PICKUP
[More Info]
M&H Racemaster Drag Race Tires
The M&H Racemaster tire brand has deep roots in the drag racing world, and Coker Tire is your source for the longstanding tire brand. Despite its history, M&H also develops a number of modern drag racing tires, from DOT approved drag radials to 17 " front runner tires for use on modern muscle cars with big brakes. Coker Tire also offers M&H vintage drag slicks in several sizes to fit Nostalgia Super Stock cars, Nostalgia Funny Cars, Nostalgia Top Fuel Dragsters, gassers, hot rods and much more. Among the immense M&H Racemaster product line are drag slicks and drag radials to fit sport compact cars, modern sports cars and more, so Racemaster tires reach a wide variety of applications, in addition to its faithful customers with a nostalgia drag car in their garage.
Please Note
About M&H Racemaster
Specifications:
Brand M&H Racemaster
DOT Certified DOT Certified
Drag Front Sizes 26/8.50R-15
Drag Tire Type Front Runner
Max Load Capacity 1011@35 psi
Overall Diameter 26
Rim Diameter 15 in
Rim Width (in) 7
Section Width 8.8
Sidewall Style Blackwall
SKU ROD27
Tire Construction Radial
Tire Series Drag Radial
Tire Size 26X8.50R15
Width Radial 8.50 in