Dunlop Sport Classic Tire 185/80VR15 93W 629949
Dunlop Sport Classic Tire 185/80VR15 93W 629949Dunlop Sport Classic Tire 185/80VR15 93W 629949
NEWOut of stock with COKER TIRE as of 10/01/2025
Model: 4995803
Supplier has not provided any fitment data for this product.
OVERSIZE 1
STORE PICKUP
[More Info]
The Dunlop Sport Classic product line features a wide variety of high performance radial tires for European sports cars and much more. The 185/80VR15 sizing works well on Aston Martin DB4, DB5 and DB6, Jaguar E-type and many other European sports cars. The tires are V speed rated for safe service up to 149 miles per hour. The classic tread pattern and smooth black sidewall make for a great looking tire. Get modern grip and handling to fit your classic sports car with the Dunlop Sport Classic series.Popular on: 1961-1975 Jaguar E-Type, 185 VR15 91V
185R15 Tire Conversion Chart
Suitable Radial Replacement For: 6.40-15 Bias Ply Tire
Similar Size Radial Alternative: 185/80R15
185/80R15 93W Tire Fitment Chart
Aston Martin DB4 after 1962
DB5 & early DB6
Jaguar Series 1 & 2 E Type
MK1 & MK2 Jaguar Saloons
Daimler V8 saloon
Mercedes 220D
BMW 2600, 3200
Citroen ID and DS
Ferrari 250 GT, 250GTE
Morgan +8 Alvis 3 litre & TE21 51-68
W Speed Rating
Dunlop Tires for Classic Sports Cars
Please Note
About Dunlop
Specifications:
Brand Dunlop
Load Index 93
Max Load Capacity 1,433 lbs
Overall Diameter 26.50
Radial Aspect Ratio 80
Rim Diameter 15 in
Section Width 7.40
Service Description 93W
Sidewall Style Blackwall
Sizing Note 185/80VR15 93W
SKU 629949
Speed Rating W
Tire Construction Radial
Tire Series Sport Classic
Tire Size 185/80R15
Tube Type or Tubeless Tubeless
Width Radial 185 mm
Reviews:
Write a Review
* Your Name:
* Email (This will not be displayed)
* Rating:
Comments:
Ask a question about